10 sposobów na poprawę motywacji do pracy i nauki

Chciałbyś coś zrobić ale nie potrafisz się za to zabrać? Ciągle odkładasz coś na potem? Twoja praca nie daje Ci satysfakcji? Nauka nie przynosi efektów ani nie sprawia przyjemności? Twoja odpowiedź na któreś z tych pytań brzmi: tak? Oznacza to, że brakuje Ci motywacji!! Jest to poważny problem, jednak dzięki wprowadzeniu do swojego życia kilku zmian możesz szybko się z nim uporać. Jak to zrobić? Jesteś na dobrej drodze ponieważ czytasz ten artykuł. Następnie postaraj się wdrożyć do swojego życia 10 sposobów poprawiających motywację, które teraz przedstawię.

1. Wyznacz cel i zaplanuj działanie. Podstawa motywacji, ponieważ dzięki temu wiesz dokładnie co chcesz osiągnąć i w jaki sposób to zrobić.

2. Usuń demotywatory. Chcesz coś zrobić, ale ciągle siedzisz na facebooku? Wyłącz komputer (jeśli pracujesz na komputerze to zamknij zbędne zakładki i programy), wycisz telefon i zajmij się tym co masz zrobić. Wykonasz to szybciej i wtedy będziesz miał czas na przeglądanie Internetu.

3. Zorganizuj wsparcie. Nie chodzi o to, żeby ktoś Ci pomagał, ale o to, żeby pilnował czy wykonałeś zadanie. Jeśli chcesz rozpocząć nowy projekt, ale nie wierzysz, że Ci się uda to opowiedz komuś o tym. Wtedy trudniej będzie Ci zrezygnować, ponieważ będziesz miał świadomość, że dana osoba dowie się, że odpuściłeś. Możesz również się z kimś założyć, że dasz radę.

4. Idź krok po krok. Wyznaczaj sobie małe cele, które jesteś w stanie zrealizować. Po wykonaniu każdego kroku będzie wzrastała Twoja motywacja, ponieważ będziesz bliżej dużego celu. Jeśli cel będzie zbyt odległy, wtedy uznasz, że jest niemożliwy i odpuścisz.

5. Miej powód. Zadaj sobie pytanie dlaczego chcesz ten konkretny cel osiągnąć? Co Ci to da? Po uzyskaniu odpowiedzi będziesz wiedział dlaczego Ci zależy, a motywacja wzrośnie.

6. Unikaj odpuszczania. Jak wiadomo wszystkiego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jeśli coś zaplanowałeś, ale nie byłeś w stanie tego wykonać, ponieważ wydarzyło się coś nieprzewidzianego, wróć do zadania następnego dnia. Jeśli uznasz, że kolejnego dnia też możesz odpuścić, to będziesz odpuszczał coraz częściej.

7. Wyznacz sobie terminy. Nawet jeśli się w nich nie wyrobisz to i tak zrobisz więcej, ponieważ będziesz chciał zdążyć. Staraj się jednak, żeby były w miarę realne do osiągnięcia.

8. Oczekuj ulgi. Pewnie znasz uczucia, które Ci towarzyszą zarówno przed wykonaniem czegoś i jak i po wykonaniu. Nawet najcięższe zadanie przynosi wielką ulgę, gdy już je wykonamy. Wtedy czujemy się lepiej i jesteśmy wolni.

9. Ucz się na błędach. Jak wiadomo najlepiej uczyć się na cudzych, ale na swoich też warto. Jeśli czegoś nie zrobiłeś, ponieważ zmarnowałeś ten czas, to następnym razem zastanów się jak tego uniknąć.

10. Nagradzaj się. Po każdym osiągniętym celu wyznacz sobie nagrodę. Pozwoli to uniknąć spadku motywacji na drodze do osiągnięcia dużego celu.

Jeśli zaczniesz działać zgodnie z tymi wskazówkami, to obiecuję Ci, że Twoja motywacja wzrośnie. Nie wiem o ile, ponieważ każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Pamiętaj jednak, że samo przeczytanie artykułu to tylko początek, potem należy wziąć się do roboty!!

Z wykształcenia ekonomista. Miłośnik literatury o samorozwoju oraz motywacji.