10 zjadaczy czasu, które Cię blokują

Każdy człowiek ma do dyspozycji tylko (aż) 24 godziny na dobę i to od niego samego zależy jak je wykorzysta. Często zdarza Ci się mówić, że brakuje Ci na coś czasu? Chciałbyś, żeby doba była dłuższa? Nie masz czasu na realizację swoich pasji i planów? Ciebie też to dotyczy? Odpowiedź jest brutalna: każdy jest kowalem swojego losu. To jest fakt, który się nie zmieni mimo tego, czy Ci się to podoba czy nie. Przedstawię Ci teraz 10 zjadaczy Twojego czasu, których wyeliminowanie wpłynie na poprawę Twojego życia. Będziesz lepiej się czuł, więcej robił oraz posiadał większą kontrolę nad swoim życiem.

1. Oglądanie telewizji. Statystyczny Polak ogląda telewizję przez 3 godziny dziennie. Nie zwracamy na to uwagi, ponieważ błędnie wydaje nam się, że to relaksuje. Oczywiście nie mam zamiaru negować wartości edukacyjnej telewizji, jednak w większości oglądamy ją z nudy. Zamiast durnych seriali czy reality show lepiej wcześniej zaplanować oglądanie wartościowych programów i zasiadać przed telewizorem tylko w czasie ich trwania.

2. Przesiadywanie na Facebooku. Oglądasz profile znajomych na Facebooku? Ciągle sprawdzasz co nowego? Wydaje Ci się, że to czyni znajomość bliższą, jednak tak naprawdę wasz kontakt jest płytki. Tracisz czas na ciągłym monitorowaniu życia innych, zamiast zająć się swoim.

3. Przeglądanie śmiesznych zdjęć i filmów w Internecie. Nic nam nie daje, a tylko chwilowo się uśmiechamy. Jest to tak wciągające, że ciągle powtarzasz sobie, że jeszcze tylko jedna strona, a nagle zauważasz, że mija 3 stracona godzina. W głębi duszy wiesz, że nic Ci to nie daje.

4. Związek na siłę. Zdajesz sobie sprawę, że ta relacja i tak nie ma sensu, więc prędzej czy później się rozpadnie. Jednak trwasz w niej, ponieważ jesteś zbyt leniwy, żeby ją zakończyć. Przez to nie masz czasu na rozpoczęcie nowej być może tej właściwej lub realizowanie swojej pasji. To nie fair zarówno wobec Ciebie, jak i Twojego partnera.

5. Niewłaściwe towarzystwo. Spędzanie czasu z osobami, które tak naprawdę nas irytują, demotywują oraz drenują nas z energii nie ma żadnego sensu. Żeby się rozwijać należy przebywać z osobami, których towarzystwo jest wartościowe oraz przy których dobrze się czujemy.

6. Chodzenie po sklepach bez powodu. Nie zamierzasz nic kupić, ale marnujesz wiele godzin na spacery po galeriach handlowych, myśląc, że to Cię odpręża? Prawdę mówiąc frustruję Cię to, ponieważ uświadamiasz sobie, że nie stać Cię na wiele rzeczy. Niestety takie zachowanie jest bardzo popularne wśród Polaków, szczególnie w dni wolne od pracy.

7. Zamartwianie się. Ciągle przejmujesz się tym co będzie, a przyszłość widzisz w czarnych barwach? Takie zachowanie Cię ogranicza, ponieważ nic nie robisz tylko myślisz. Lepiej zacznij działać. Pewnie nie będzie tak źle jak myślisz, a jeśli pojawią się problemy to je rozwiążesz.

8. Plotkowanie. Na pierwszy rzut oka na tym polega życie towarzyskie, jednak gdy zaczynasz plotkować coraz częściej to wychodzi na to, że bardziej żyjesz cudzym życiem niż swoim. Tracisz czas i energię na niepotrzebne rozmowy i szukanie informacji do plotek.

9. Kończenie czegoś co zacząłeś tylko dlatego, że zacząłeś. Nudny film, który przerwałeś w połowie? Książka, która okazała się nieinteresująca. Nie musisz tego kończyć, lepiej zacznij coś nowego, co wniesie powiew świeżości.

10. Życie przeszłością. Ciągle wspominasz jak było kiedyś? Analizujesz błędy i obwiniasz się za porażki? Na to nie masz już wpływu, więc lepiej z tym skończyć i zająć się przyszłością, która Cię czeka. Nie można zbyt wiele myśleć, trzeba iść do przodu i działać dalej.

Oczywiście zjadaczy czasu jest mnóstwo. Jeśli jednak wyeliminujesz te, które podałem to wykonasz pierwszy krok do zwiększenia kontroli nad swoim życiem, a zarazem będziesz miał o wiele więcej czasu na podjęcie nowych wyzwań. Zachęcam również do przeczytania artykuł o 10 zachowaniach, które poprawią jakość Twojego życia.

Z wykształcenia ekonomista. Miłośnik literatury o samorozwoju oraz motywacji.