7 najczęściej popełnianych błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to rozmowa podczas, której musisz zaprezentować się z jak najlepszej strony, ponieważ jej celem jest „sprzedanie” własnego siebie. Oczywiście całej rozmowie towarzyszy stres, który sprawia, że ludzie często popełniają błędy, które utrudniają im zdobycie wymarzonej pracy. W związku z tym pragnę przybliżyć Ci 7 najczęściej popełnianych błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

1. Spóźnienie. Podstawowy błąd, lepiej być wcześniej niż się spóźnić. Nawet jeśli rekruter nie weźmie tego pod uwagę przy ocenie kandydata, to na pewno sprawi to, że będziesz jeszcze bardziej zestresowany.

2. Nieprzygotowanie. Kolejny poważny błąd to nieprzygotowanie pod względem merytorycznym. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną warto wiedzieć coś na temat firmy oraz stanowiska, które chcemy otrzymać.

3. Nieodpowiedni strój. Rozmowa kwalifikacyjna ma charakter formalny, więc taki również powinien być Twój ubiór. Pamiętaj, że lepiej wyglądać bardziej elegancko niż wymaga tego sytuacja.

4. Nieprzygotowanie autoprezentacji. Musisz umieć zaprezentować swoje zalety i wady oraz opowiedzieć o sobie w sposób, który sprawi, że pracodawca Cię „kupi”. Warto to wyćwiczyć w domu, żeby mówić płynnie.

5. Nieodpowiednia mowa ciała i brak uśmiechu. Musisz być otwarty i energiczny, zwracać uwagę na swoją sylwetkę, która nie może być zamknięta. Pamiętaj o uśmiechu i pozytywnym nastawieniu.

6. Niewłaściwe pytania. Podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej jest czas dla Ciebie na zadawanie pytań, jednak warto je wcześniej odpowiednio przygotować. Unikaj pytań o urlop, czy podwyżki. Najpierw otrzymaj tę pracę.

7. Kłamstwo. Jeżeli wyjdziesz na kłamcę to z miejsca zostaniesz skreślony. Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach większość informacji można łatwo zweryfikować.

Jeżeli już zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, to wiedz, że pokonałeś wielu innych kandydatów. Warto wykorzystać tę szansę i odpowiednio przygotować się do tego etapu rekrutacji, ponieważ tu również musisz okazać się lepszy niż inni.

P.S.: Aby doszło do rozmowy kwalifikacyjnej osoba rekrutująca musi zwrócić uwagę na Twoje CV. Czy wiesz, że w CV oprócz kompetencji i doświadczenia bardzo jest również odpowiedni szablon i profesjonalny układ? Zbuduj swoje profesjonalne CV za darmo w 3 prostych krokach!!

Z wykształcenia ekonomista. Miłośnik literatury o samorozwoju oraz motywacji.