7 przekonań, które ograniczają sukcesy finansowe Polaków

Brak ograniczeń to slogan, który często słyszymy w reklamach, zwłaszcza operatorów sieci komórkowych. Ale co tak naprawdę nas ogranicza? Co sprawia, że nie czerpiemy z życia garściami, ale smakujemy małą łyżeczką? W większości przypadków jest to strach oraz złe nawyki. Niestety mentalność Polaków jest taka, a nie inna i dlatego od dziecka wbijane nam są do głowy, pewne błędne przekonania. Będą nas one ograniczać przez całe życie, jeżeli nie zrozumiemy, że to tylko słowa tych, którym się nie udało czegoś osiągnąć, ponieważ nie odważyli się nawet spróbować.

1. Zarobkowa pasywność. Większość Polaków nie jest zadowolona z tego ile zarabia, ale czy kiedykolwiek poprosili o podwyżkę? Chcieliby zarabiać więcej, ale jedyne co robią w tym kierunku to narzekają na poziom zarobków w rozmowach ze znajomymi. Bezskuteczna jest naiwna wiara w to, że szef przyjdzie i sam zaproponuje podwyżkę. Może chętnie by to zrobił, ale jeśli nie słyszy takich próśb to uważa pewnie, że pracownicy są zadowoleni z tego ile zarabiają. (polecam także artykuł – Czy zasługuję na podwyżkę?)

2. Bogaty to kombinator. Większość Polaków uważa, że bogaci ludzie to oszuści, złodzieje i kombinatorzy. Oczywiście znajda się i tacy, ale większość doszła do tego co posiada ciężką pracą. Kolejny zarzut to znajomości. Za granicą są uważane za zaletę, ponieważ lepiej i łatwiej zrobić coś z polecenia (np. polecasz znajomemu swojego ubezpieczyciela bo mu ufasz, a on dzięki temu zarabia). Oczywiście polecenia i wykorzystywanie znajomości powinno być poparte odpowiednimi kompetencjami. Należy obracać się wśród ludzi, których znajomość może być przydatna.

3. Pieniądze szczęścia nie dają. Utarty slogan, który najczęściej powtarzają Ci, którzy chcieliby mieć pieniądze, ale nie potrafią ich zarobić, więc w ten sposób tłumaczą się samym sobie. Posiadanie pieniędzy sprawia, że czujemy się bezpieczniejsi, możemy żyć komfortowo oraz spełniać swoje marzenia. Pieniądze same w sobie szczęścia nie dają tylko tym, którzy posiadają już ich dostatecznie dużo. Wszystkich, którzy tak twierdzą odsyłam do artykułu Pieniądze to nie wszystko.

4. Skromność. Od dziecka wpaja nam się fałszywą skromność i deprecjonowanie własnych sukcesów. Zamiast mówić o tym, jak coś osiągnęliśmy ucinamy temat, mówiąc: udało mi się. To nie los i przypadek decydują, ale Twoja ciężka praca.

5. Bogactwo kosztem innych. Ile razy w życiu słyszałeś zdanie: „ten to się dorobił, bo jego pracownicy harują za grosze po 12 godzin dziennie”? Bogatych ludzi obwiniamy o wykorzystywanie swoich pracowników. Należy zacząć zauważać, że ten bogaty człowiek ciężką pracą najpierw zbudował swoją firmę, potem ją rozwijał, a teraz cały czas się utrzymuje na rynku. Czujesz się wykorzystywany? Załóż swoją firmę i przekonaj się jak to wygląda w rzeczywistości.

6. Bogactwo kosztem rodziny. Słyszymy głosy, że człowiek się dorobił, ale cały czas pracuje dlatego nie ma czasu żeby się pobawić ze swoimi dziećmi. A czy Ty skoro jesteś biedny to się bawisz z dziećmi, czy sfrustrowany wolisz oglądać telewizję? To jak spędzasz wolny czas zależy tylko od Ciebie. Bogaty człowiek ma więcej możliwości i częściej może pozwolić sobie na wakacje czy weekendowy wyjazd z rodziną.

7. Co ludzie powiedzą? Masz pomysł na biznes, ale boisz się, że jeśli się nie uda to zostaniesz skrytykowany przez otoczenie? A jeśli się uda, to sąsiedzi powiedzą, że zrobiłeś to nielegalnie? Nie warto przejmować się zdaniem, tych, którzy podcinają nam skrzydła, ponieważ sami nie wierzą w swoje możliwości. Trzeba działać, a ludzie gadać będą zawsze….

Teraz odpowiedz sobie na pytanie co Cię ogranicza oraz co stoi na drodze Twoich sukcesów finansowych? Następnie przeczytaj artykuł przedstawiający 10 kroków w stronę finansowej wolności.

Z wykształcenia ekonomista. Miłośnik literatury o samorozwoju oraz motywacji.