Nawyki bogatych – jakie zachowania różnią ich od biednych

Chciałbyś być bogaty, ale nie wiesz co zrobić żeby przybliżyć się do tego celu? Najprostsze rozwiązanie to czerpanie wzoru z innych, którym już się to udało. Właściwe towarzystwo, w którym się obracasz to większa szansa, że te kontakty przyniosą kiedyś efekt. Jak wiadomo każdy człowiek posiada nawyki, które są częścią jego życia. Ważne jest, aby te nawyki były dobre czyli prowadziły do rozwoju. Jeśli mamy więc naśladować jakieś nawyki to nawyki ludzi bogatych, które zdecydowanie różnią się od nawyków biednych.

1. Wydawanie poniżej poziomu zarobków. Często słyszymy, że ktoś jest bogaty, ale jest skąpy. W większości przypadków nie jest skąpy, tylko potrafi docenić to co osiągnął i nie wydaje wszystkiego. Posiada określony budżet, który może wydać, a resztę oszczędza i inwestuje. Z drugiej strony często spotykamy osoby, które wychodzą z założenia zastaw się, a postaw się. Czy ktoś taki jest bogaty? Żyje ponad stan, pokazuje się w towarzystwie, ale wszystko na kredyt i bez fundamentów, którymi byłyby oszczędności. W momencie utraty pracy jego życie się załamuje.

2. Szanowanie czasu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jeśli ktoś jest bogaty, to nie musi nic robić. Może tracić czas przed telewizorem czy komputerem. Fakt jest taki, że bogaty człowiek ciężko zapracował na swój majątek i robi to ciągle, ponieważ wie, że warto iść do przodu. Zamiast tracić czas, rozwija się. Pracuje nad nowymi pomysłami.

3. Czytanie. Bogaty człowiek dużo czyta. Jest na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami, stale czytając również książki o biznesie czy marketingu. Zna także biografie ludzi sukcesu, ponieważ chce pójść ich śladami. Biedny za to narzeka, że nie ma czasu (10 zjadaczy czasu, które Cię blokują), oglądając kolejny serial w telewizji.

4. Wyznaczanie celów. Bogaci ludzie wyznaczają sobie cele do realizacji. Są to zarówno cele krótko, jak i długoterminowe. Osiągniecie celu umożliwia im zdobycie czegoś. Biedni za to chcą czegoś, ale jest to tylko ich życzenie (marzenie).

5. Zwlekanie. Bogaty człowiek nie zwleka, nie czeka na właściwy moment, który nigdy nie nadejdzie. Planuje, a potem przystępuje do realizacji celu. Biedny mówi, że jeszcze nie teraz. Teraz nie może pracować, bo studiuje. Teraz nie może zapisać się na kurs bo pracuje. Wymówki, które sobie wmawia sprawiają, że nie czuje się źle z tym, że nic nie robi.

6. Słuchanie. Biedni ciągle narzekają (polecam Polaka podejście do pieniędzy). Dużo mówią, a mało robią. Marzą o czymś, opowiadają, ale nie realizują. Bogaty człowiek stara się słuchać innych, ponieważ wie, że od każdego może się czegoś nauczyć.

7. Słomiany zapał. Biedni nawet, gdy coś zaczną to rezygnują nie widząc efektów. Bogaty człowiek wierzy w siebie i w swój pomysł, a co za tym idzie realizuje go mimo wszystko. Efekty zawsze przychodzą z czasem.

Należy pamiętać, że wdrożenie tych 7 nawyków do swojego życia nie sprawi momentalnie, że staniemy się bogaci. Wykonamy jednak duży krok w kierunku tego bogactwa, a efekty przyjdą z czasem. Efektem będzie systematyczny rozwój i oraz coraz większa stabilność finansowa.

Z wykształcenia ekonomista. Miłośnik literatury o samorozwoju oraz motywacji.