Osiąganie celów w 7 krokach

Cel. Czym tak naprawdę jest i jak go osiągnąć? Każdy z nas ma jakieś marzenia, które wydają mu się nieosiągalne, a jeżeli już miałyby się spełnić to tylko w wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności. Mądry człowiek zamiast marzeń ma jednak cele, które jasno określa oraz precyzuje sposób w jaki je osiągnie.

Wiemy już, że cel musi być konkretnie sprecyzowany, ale należy także wiedzieć, że musi być realistyczny oraz określony w czasie. W jaki więc sposób określać i osiągać cele?

7 kroków na drodze do celu

  1. Określenie celu. Wyznacz swój cel oraz zapisz go, dzięki czemu stanie się istotny. Wykonanie tego kroku sprawi, że dołączysz do 3% ludzkości, która jasno określa własne cele i żyje świadomie.
  2. Ujęcie celu w czasie. Duży cel może Cię przerażać i wydawać się trudny do osiągnięcia. Musisz podzielić go na etapy (mniejsze cele), których osiągnięcie rozpiszesz w czasie. Im dokładniej wyznaczysz etapy cząstkowe, tym łatwiej będzie Ci je osiągać i przybliżać się do dużego celu.
  3. Określenie co stoi na drodze do celu. Pomyśl co przeszkadza Ci w osiągnięciu celu oraz dlaczego do tej pory go nie osiągnąłeś. Wypisz na kartce wszystkie przeszkody i zacznij od uporania się z największą.
  4. Określenie potrzeb na drodze do celu. Musisz wiedzieć jakich umiejętności wymaga osiągnięcie danego celu, a także to czy już je posiadasz, czy dopiero będziesz musiał je nabyć. Osiągnięcie celu pomoże zdobyć Ci nowe doświadczenia, a co za tym idzie sprawi, że będziesz innym człowiekiem.
  5. Określenie czy potrzeba pomocy lub współpracy. Wielkie cele wymagają współpracy wielu ludzi. Co będziesz musiał zrobić, aby uzyskać ich wsparcie? Co musisz zrobić, aby zasłużyć na ich poparcie? Co będą oni z tego mieć? Pamiętaj, że we wszystkim chodzi o relacje. Nie bój się prosić o pomoc, nawet jeżeli będą to po prostu rady czy wskazówki od osób, które znasz. Jedna osoba, jeden kontakt, może zadecydować o twoim sukcesie lub porażce.
  6. Przygotowanie planu osiągnięcia celu. Przenieś na papier wszystkie rozmyślenia z poprzednich punktów i ustal priorytety. Pomyśl, które działania będą najważniejsze i zacznij od nich.
  7. Realizacja planu. Wreszcie najważniejsze- zacznij niezwłocznie działać według planu. Kiedy już zaczniesz, nie zatrzymuj się. Codziennie rób coś, co zbliży Cię do osiągnięcia celu. Bądź nastawiony na intensywne działanie. Rozwiń w sobie potrzebę natychmiastowego działania. Nie zatrzymuj się. Wykorzystaj siłę rozpędu. Kiedy już jesteśmy w ruchu, łatwiej nam iść do przodu, niż kiedy musimy zaczynać wszystko od początku. Siła rozpędu jest jednym z największych sekretów ludzi sukcesu. Kiedy już zaczną realizować jakiś cel, nie rezygnują, aż go osiągną.


P.S. Przeczytaj również jak ważne jest określenie swoich finansowych celów.

Z wykształcenia ekonomista. Miłośnik literatury o samorozwoju oraz motywacji.