Ekogroszek

Ekogroszek

Ekogroszek to opał złożony z węgla, który jest odpowiednio wyselekcjonowany. Dzięki temu wyróżnia się wysoką kalorycznością oraz niskim poziomem zanieczyszczenia, dlatego jest uznawany za opał ekologiczny. Warto wiedzieć, jak kupować ekogroszek Płock, by wyróżniał się dobrą jakością i jego stosowanie okazało się wydajne.

Ekogroszek – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Podczas kupowania opału nasuwa się pytanie – kupować ekogroszek luzem czy w workach? Może mieć to kolosalne znaczenie dla jakości opału. Ekogroszek Płock leżący na pryzmach luzem ulega zawilgoceniu i kruszeniu, przez co zmniejsza się jego jakość i wartość opałowa. Pod uwagę bierzemy również wielkość ziaren – w workach dobrej jakości stosunek frakcji grubej powinien wynosić 80%, natomiast drobniejsze ziarna zajmą jedynie 20%. Średnia wartość opałowa dobrego ekogroszku to 24 MJ/kg, a zawartość siarki, popiołu i wody w worku powinna być jak najniższa.

Jak oszczędzić na zakupie?

Najbardziej opłacalne pod względem jakości opału, jest kupowanie ekogroszku w dużych workach. Zwykle potrzeba od 2,5 do 3,5 tony dobrego ekogroszku, by ogrzać dom „normalnej” wielkości. Kupowanie ekogroszku luzem nie jest dobrym pomysłem i okaże się jedynie pozorną oszczędnością. Wybierając tzw. big-bagi o wadze 1 tony możemy sporo zaoszczędzić, jednak w warunkach domowych ciężko będzie przenosić opał do kotłowni i umieszczać go w podajniku. Najbardziej wygodne są mniejsze worki, jedna będziemy musieli za nie najwięcej zapłacić. Warto szukać promocyjnych cen i okazji, szczególnie na początku sezonu grzewczego lub tuż po jego zakończeniu.