Rodzaje spawania

Rodzaje spawania

Spawanie to proces łączenia dwóch części metalu przy użyciu energii termicznej lub elektrycznej. Można spawać różnymi metodami, a do wyboru jest wiele rodzajów akcesoriów i gazów spawalniczych. Poniżej znajduje się krótki przewodnik po najpopularniejszych metodach spawania i ich zastosowaniu.

Metoda TIG (tlenowa-gazowa)

TIG to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych metod spawania. Podczas tego procesu, stop metalu jest ogrzewany przez płomień gazowy, a do łączenia dwóch części używa się drutu lub elektrody. Ta metoda spawania wymaga dużej precyzji, ale daje bardzo dobre rezultaty. Jest ona szeroko stosowana w przemyśle samochodowym, lotniczym i kolejowym.

Metoda MIG (metalowe-gazowe)

MIG to kolejna popularna metoda spawania. Podczas tego procesu, stop metalu jest ogrzewany przez płomień gazowy, a do łączenia dwóch części używa się drutu. Ta metoda spawania jest szybsza i bardziej efektywna niż TIG, ale wymaga od spawacza większej precyzji. Jest ona szeroko stosowana w przemyśle samochodowym i lotniczym.

Metoda MMA (elektrody otulone)

MMA to metoda spawania, która polega na łączeniu dwóch części metalu przy użyciu elektrody. Ta metoda jest bardzo popularna ze względu na jej prostotę i łatwość obsługi. Jest ona szeroko stosowana w przemyśle budowlanym i warsztatach samochodowych.

Gazy spawalnicze

Gazy spawalnicze są stosowane w celu ochrony metalu podczas spawania. Do wyboru jest wiele rodzajów gazów, a dobór odpowiedniego gazu zależy od rodzaju spawania i materiału, który będzie spawany. Najpopularniejsze rodzaje gazów to tlen, acetylen, argon i azot.