Jak sobie radzić z depresją?

Jak sobie radzić z depresją?

Depresja to nie tylko przelotny smutek. Jest to poważna, przewlekła i wyniszczająca choroba, która wpływa na Twój nastrój, myśli i zachowanie. Może sprawić, że poczujesz się beznadziejnie, bezradnie i bezwartościowo. Depresja może dotknąć każdego w każdym wieku, choć zwykle zaczyna się we wczesnej lub średniej dorosłości.

Trudno jest poradzić samemu z depresją, zwłaszcza gdy to ty jesteś przygnębiony. Ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc sobie poczuć się lepiej.

Oto kilka sposobów, aby znaleźć najlepsze leczenie depresji:

Porozmawiaj z kimś

Porozmawiaj z przyjacielem lub ukochaną osobą o tym, jak się czujesz. Możesz też porozmawiać z lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego (np. psychologiem lub pracownikiem socjalnym). Pomogą Ci oni ustalić, co jest nie tak i co należy z tym zrobić. Jeśli masz myśli samobójcze, natychmiast skorzystaj z pomocy. W takim przypadku natychmiast zadzwoń pod numer 911 lub lokalny numer alarmowy.

Bądź aktywny

Ćwiczenia mogą pomóc w złagodzeniu objawów depresji poprzez zwiększenie ilości substancji chemicznych w mózgu, które sprawiają, że czujesz się dobrze (serotonina i endorfiny). Uwalnia również od stresu, co może obniżyć ryzyko zachorowania na depresję w pierwszej kolejności. Spróbuj chodzić przez 30 minut trzy razy w tygodniu w szybkim tempie.

Konsultacja ze specjalistą

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie depresję, porozmawiaj ze swoim lekarzem o uzyskaniu skierowania do terapeuty. Terapeuta taki jak z ośrodka https://www.centrum-ja.com.pl/ może pomóc Ci nauczyć się, jak radzić sobie z objawami depresji i zapobiegać ich powracaniu.