Na czym polega frezowanie CNC?

Na czym polega frezowanie CNC?

Frezowanie cnc to proces obróbki skrawaniem detali na specjalnych frezarach sterowanych numerycznie. Wyróżnia się on wysoką dokładnością oraz precyzją wykonania elementu. Frezowanie cnc jest zatem często wykorzystywane do produkcji małoseryjnej lub prototypowej. Elementy frezowane mogą być z różnych materiałów – od tworzyw sztucznych, przez stopy metali, aż po drewno.

Frezowanie cnc jest procesem skrawania, w którym freza obrabia materiał podczas ruchu posuwowego. Ruch posuwowy powoduje, że frez porusza się po krawędzi detalu, a więc dokładniej go obrabia. Ponadto sterowanie numeryczne pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie posuwu oraz parametrów skrawania. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie bardzo dokładnych wymiarów elementu frezowanego.

Materiał obrabiany podczas frezowania cnc jest umieszczany na specjalnej tarczy, znanej również jako stołek. Tarcza ta umocowana jest na wrzecionie frezarki i porusza się wraz z nią. Freza natomiast zamocowana jest na ramieniu, które porusza się wzdłuż osi X i Y. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne prowadzenie frezy podczas jej ruchu.

Frezowanie cnc to proces, który coraz częściej wykorzystywany jest do produkcji detali o skomplikowanej geometrii. Elementy frezowane mogą być np. takie jak: uchwyty, elementy maszyn czy narzędzia. Frezowanie cnc pozwala na uzyskanie dokładnych wymiarów oraz znakomitej jakości obróbki.