Woda deszczowa naddaje się do rozmaitych prac. W wielu gospodarstwach domowych dostęp do deszczówki jest nieodłącznym elementem codziennego funkcjonowania. Gromadzoną w ten sposób wodę wykorzystuje się w ogrodzie, podczas mycia samochodu, a niekiedy także przy innych obowiązkach gospodarczych. Poniżej podpowiadamy jakie rodzaje zbiorników na deszczówkę znajdziesz w ofercie specjalistycznych sklepów oraz które z nich warto postawić na swojej posesji.
Rozmiar zbiornika na deszczówkę
Rozmiar to podstawowa sprawa. Jak duży zbiornik warto wybrać? Zazwyczaj zaleca się, by na każde 25 metrów kwadratowych (powierzchni, z której pobierasz deszczówkę) przypadał jeden metr sześcienny zbiornika. Nie należy wybierać zbiorników ani za małych, które nie pomieszczą docelowej ilości wody, ani zbiorników zbyt dużych, które będą zajmować nadmierną ilość miejsca. Zbiornik na deszczówkę 10000l w wielu przypadkach to wybór optymalny.
Gdzie ustawić zbiornik?
Warto ustawić go w miejscu, skąd skapuje duża ilość wody. Wiele osób ustawia zbiorniki przy krawędzi zadaszenia domu lub przy wiacie garażowej. Rzadziej ustawia się zbiorniki na deszczówkę w miejscu nieotoczonym. Wówczas konieczne będzie dopasowanie do niego modułu odpowiedzialnego za gromadzenie wody deszczowej i jej przekierowywanie do zbiornika.
Odmiennie wygląda sprawa ze zbiornikami montowanymi poniżej poziomu gruntu, czyli wprowadzanymi w ziemię. Zdecydowaną zaletą jest możliwość całkowitego ukrycia obecności zbiornika. Dzięki temu nie będzie on szpecił Twojej posesji.
Wykonanie instalacji podziemnej jest bardziej wymagające i zaczyna się od przygotowania projektu oraz dostosowania możliwości gruntu. W wielu przypadkach jest to wybór optymalny, który pozwala na stworzenie ekologicznego i ekonomicznego zbiornika do przechowywania deszczówki.